Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Zaprzysiężenie radnych i nowego burmistrza Orzesza

Tomasz Szier został Zastępcą Burmistrza Miasta Orzesze

Elektroniczny Urząd

Załatwianie spraw w urzędzie przez internet. Elektroniczne płatności za śmieci, podatki itp.

Prezentujemy Szkołę Podstawową nr 1 w Orzeszu

Zgodnie z zapowiedzią rozpoczynamy cykl „Sezon ogórkowy, ale nie w naszych szkołach”. Jako pierwszą prezentujemy Państwu „orzeską Jedynkę”, czyli Szkołę Podstawową nr 1 im. Poległych na Pasternioku w Orzeszu, która znajduje się w centrum miasta.

Placówka liczy 247 uczniów w 13 oddziałach klasowych. Szkoła wyposażona jest w zewnętrzną infrastrukturę sportową, w tym boisko wielofunkcyjne (do koszykówki, piłki siatkowej, piłki ręcznej), bieżnię oraz pole do rzutu kulą (z 2016r.).

Dzięki staraniom dyrektora i rodziców ze środków funduszu dla Centrum udało się znacznie poszerzyć bazę szkoły -   w 2017 r. powstał plac zabaw, rozbudowany w 2020 r. dzięki hojności Polskiej Grupy Górniczej S.A, natomiast w 2021 roku powstało Miasteczko Ruchu Drogowego (przy dodatkowej pomocy finansowej sponsora oraz Rady Rodziców), z którego chętnie korzystają młodsi i starsi, zarówno uczniowie, jak i pozostali mieszkańcy Orzesza.

W latach 2017-2018 gruntownie wyremontowane i od podstaw wyposażone zostały trzy sale lekcyjne na potrzeby uczniów klas I-III (oraz świetlica), kiedy to placówka została przekształcona z gimnazjum w szkołę podstawową. Wyremontowana została również szatnia z szafkami dla uczniów.

W ciągu ostatnich 7 lat w szkole powstało kilka klasopracowni, między innymi: przyrodnicza (w ramach programu Zielona Pracownia WFOŚiGW), językowa, matematyczna (wyposażona w 23 laptopy w ramach programu MIO II) oraz informatyczna. W 2020 r. wyremontowana została kuchnia oraz stołówka wraz z zapleczem. Pod koniec ubiegłego roku powstał gabinet do terapii psychologiczno-pedagogicznej oraz terapii EEG Biofeedback (trening neurologiczny prowadzony przy użyciu specjalistycznego sprzętu komputerowego).

Szkoła posiada bogate wyposażenie w sprzęt i pomoce dydaktyczne, w tym IT. Ma m.in.  8 tablic interaktywnych, 7 monitorów dotykowych, magiczny dywan, roboty, EEG Biofeedback oraz profesjonalną scenę i nagłośnienie.
Rozmowa z dyrektor Gabrielą Kret.
Jakie potrzeby remontowe są najważniejsze w bieżącym roku?
- Natychmiastowego remontu wymagał nasz wewnętrzny parking. Po rozmowach z Sylwią Krawczyk, zastępcą burmistrza, wspólnie z rodzicami, którym serdecznie dziękuję za zaangażowanie w tym zakresie, zwróciliśmy się z pismem do urzędu miejskiego i nasza prośba spotkała się z aprobatą. Już w styczniu na sesji burmistrz wystąpił do Rady Miejskiej Orzesze o zabezpieczenie środków na ten cel. Kwotę w wysokości 100 tys. zł mieliśmy już od kilku miesięcy zabezpieczoną w budżecie szkoły. Czekaliśmy na wakacje i dobrą pogodę. Realizacja zadania o wartości 90.000 zł  dobiegła końca w ostatnich dniach sierpnia  i rodzice dowożący  dzieci, jak i nauczyciele korzystać będą z nowego, bezpiecznego parkingu. Ponadto zaplanowano  i już częściowo wykonano remonty w budynku szkoły za kwotę 50 tys. zł, m.in. schody w holu głównym i wymianę drzwi.

Gratulujemy. Marzenia na przyszłość?
- Marzy nam się rozbudowa szkoły o gabinety specjalistyczne, toalety, a może nawet o nową pełnowymiarową salę gimnastyczną. Niestety, spośród wszystkich szkół w Orzeszu mamy najmniejszą salę gimnastyczną.

Zdajemy sobie jednak sprawę, że spełnienie tych marzeń wiąże się z ogromnymi kosztami i bez wsparcia z zewnętrznych źródeł raczej będzie trudno je zrealizować. Nie tracimy jednak nadziei. Z planów na najbliższe lata, to może uda nam się kupić teren przy szkole na dalszy rozwój naszej infrastruktury.

I oczywiście mamy prozaiczne, ale bardzo ważne potrzeby - jak bieżące malowanie i odświeżenie niektórych sal lekcyjnych, holu na dole i na piętrze. 
Uważam, że mamy nowoczesną szkołę, bardzo zdolnych i kreatywnych uczniów, życzliwych i zaangażowanych w życie placówki rodziców, dobrą kadrę pedagogiczną (o czym świadczą nasze coroczne wysokie wyniki z egzaminów ósmoklasisty oraz liczni finaliści i laureaci konkursów, szczególnie corocznie w Wojewódzkich Konkursach Przedmiotowych organizowanych przez Śląskiego Kuratora Oświaty) oraz dbających o placówkę pracowników administracji i obsługi. Rozwój szkoły możliwy jest również dzięki dobrej współpracy z organem prowadzącym oraz organem nadzoru pedagogicznego.

To wszystko wpływa na bezpieczeństwo, spokój i komfort nauki, jaki staramy się zapewnić naszym uczniom. W imieniu swoim i całej społeczności szkolnej serdecznie dziękuję.

Banery/Logo