Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Zaprzysiężenie radnych i nowego burmistrza Orzesza

Tomasz Szier został Zastępcą Burmistrza Miasta Orzesze

Elektroniczny Urząd

Załatwianie spraw w urzędzie przez internet. Elektroniczne płatności za śmieci, podatki itp.

Prezentujemy Szkołę Podstawową nr 4 w Orzeszu Jaśkowicach

Odcinek 4, czyli ciąg dalszy cyklu „Sezon ogórkowy, ale nie w naszych szkołach”. Dziś prezentujemy „jaśkowicką czwórkę”, czyli Szkołę Podstawową nr 4 im. Franciszka Stuska w Orzeszu Jaśkowicach.

Szkoła liczy 250 uczniów w 14 oddziałach klasowych oraz 150 przedszkolaków w 6 oddziałach. Do oddziału przedszkolnego uczęszczają dzieci z całego Orzesza.

Placówka wyposażona jest w infrastrukturę sportową, w tym dużą salę gimnastyczną ze ścianką wspinaczkową, boisko wielofunkcyjne (do koszykówki, piłki siatkowej, piłki ręcznej) oraz bieżnię (2018 rok). Z funduszu dla Jaśkowic w 2020 roku wybudowana została „siłownia pod chmurką” oraz uporządkowany został parking przy szkole.

W ostatnich 7 latach dzięki pozyskaniu różnego rodzaju funduszy, w tym unijnych i rządowych oraz środków własnych Miasta Orzesza wyremontowano gabinet profilaktyki zdrowotnej oraz sale lekcyjne, w których powstały nowe klasopracownie: przyrodnicza (projekt „Zielona Pracownia”), językowa, matematyczna wyposażona w laptopy, informatyczna z nowymi komputerami, humanistyczna, zajęć praktycznych, edukacji wczesnoszkolnej. Wszystkie są w pełni wyposażone m.in.: w nowe krzesła i stoły, sprzęt multimedialny (7 tablic interaktywnych, trzy ekrany dotykowe, rzutniki, laptopy, tablety, komputery stacjonarne, tablety graficzne).

Oprócz tego szkoła posiada gabinety: pedagoga szkolnego i psychologa, terapeuty pedagogicznego i pedagoga specjalnego oraz logopedy. W gabinetach znajdziemy nowoczesne pomoce dydaktyczne, gry pedagogiczne, fotel masujący, multimedialne programy terapeutyczne, ekrany dotykowe, „magiczny dywan”, sprzęt do terapii EEG Biofeedback, czyli treningu neurologicznego prowadzonego przy użyciu specjalistycznego sprzętu komputerowego. W budynku przedszkolnym znajduje się w pełni wyposażona sala do terapii SI.
Dzięki programom rządowym takim jak Aktywna Tablica i Laboratoria Przyszłości pozyskaliśmy sprzęt multimedialny, pomoce i programy dydaktyczne potrzebne dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Na lekcjach techniki i zajęciach kreatywnych można korzystać m.in.: z maszyn do szycia, sprzętu nagłaśniającego, drukarki 3D, długopisów 3D, drona, wyposażenia kuchennego: garnków, opiekaczy, pieca elektrycznego, gofrownic, narzędzi ślusarskich i do obróbki drewna.

W 2020 roku został oddany do użytku nowy budynek, w którym działa oddział przedszkolny.

W obrębie szkoły znajduje się również plac zabaw. Sale przedszkolne są nowocześnie wyposażone w: nowe meble, dywany, zabawki, pomoce dydaktyczne, sprzęt multimedialny. Przy każdej sali znajduje się łazienka z prysznicem. W nowym budynku znalazła się również profesjonalna kuchnia wraz z zapleczem oraz stołówka szkolna. Codziennie przygotowywanych jest 150 śniadań, 300 obiadów, 130 podwieczorków!

W budynku szkolnym przebudowano przestrzeń, którą zajmował oddział przedszkolny, tworząc piękną, przestronną i w pełni wyposażoną świetlicę szkolną, szatnię dla uczniów klas I-III, nową salę komputerową oraz pomieszczenia administracyjne i pokój nauczycielski. Odnowiony został cały korytarz na parterze prowadzący aż do holu głównego. Zmodernizowano kotłownię. Stworzono nowe zaplecze sali gimnastycznej.

 

Rozmowa z dyrektor Aleksandrą Ratką-Bossard.
Jakie potrzeby remontowe są najważniejsze w bieżącym roku?
- W Jaśkowicach mamy szkołę, której najstarsza część pamięta lata trzydzieste ubiegłego wieku. Na przestrzeni lat placówkę rozbudowywano. Najpierw była sala gimnastyczna, potem łącznik między salą, a szkołą, wreszcie nowy budynek dla oddziału przedszkolnego. Można więc powiedzieć, że nasza szkoła składa się z czterech części. W takich obiektach zawsze jest coś do wyremontowania lub poprawienia. Od kilku lat, w miarę możliwości finansowych, staramy się po kolei wykonywać te remonty.

W zeszłym roku nasi rodzice wraz z nauczycielami i panem woźnym stworzyli Zieloną Klasę Pod Chmurką. Na ten cel pozyskaliśmy fundusze z programu „Velvet. Piątka dla natury” oraz od prywatnych sponsorów wśród rodziców naszych uczniów. W ciepłe dni można tam prowadzić zajęcia. W tym samym czasie oddział przedszkolny wzbogacił się o ogród sensoryczny i warzywny.

Również w zeszłym roku dzięki zaangażowaniu m.in.: jaśkowickich radnych Teresy Potysz, Joanny Kalus- Grzegorzek oraz Grzegorza Kaczmarczyka udało się wyremontować w całości wszystkie schody wewnętrzne w szkole za prawie 100 tys zł.

W tym roku szkolnym chcemy skupić się na pozyskaniu nowych miejsc parkingowych. Problem ich braku nasila się zwłaszcza w terminach organizowanych uroczystości, wywiadówek szkolnych czy zajęć otwartych. Myślę, że w dni powszednie też jest z tym niemały kłopot. Dzięki przychylności władz naszego miasta oraz działaniom naszych radnych udało się pozyskać teren przy ul. Stuska, który w kolejnych latach ma być przeznaczony na takie właśnie miejsca postojowe.

W ubiegłych dwóch latach poważnie zmodernizowaliśmy monitoring wizyjny wewnątrz i na zewnątrz budynków.
A remonty bieżące?
- W tym roku w trakcie wakacji wyremontowaliśmy pomieszczenie biblioteki szkolnej oraz jedną salę lekcyjną. To długo wyczekiwana zmiana w naszej szkole, która częściowo uporządkuje temat korytarza głównego i otworzy bardziej przestrzeń w holu na pierwszym piętrze. Koszt tego zadania zamyka się w kwocie 75 tys. zł. Był to poważny remont. Czas wakacji upłynął nam również pod hasłem generalnych porządków.
Jakie marzenia na przyszłość?
- Marzy nam się altanka przy szkole, wiata na rowery i hulajnogi naszych uczniów, więcej ławeczek, no i oczywiście nowy funkcjonalny parking. Wtedy pomyślimy o zagospodarowaniu istniejących miejsc parkingowych na teren zielony. I jeszcze kilka innych rzeczy...

A jak już wszystko zrobimy i okaże się, że uczniów przybywa, to zamarzymy o budowie pięknych sal lekcyjnych nad przewiązką.

Korzystając z okazji, chciałam serdecznie podziękować za życzliwość, otwartość i pomoc wszystkim radnym (szczególnie z Jaśkowic), władzom naszego miasta, w szczególności Sylwii Krawczyk, Radzie Rodziców, nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym naszej szkoły oraz pracownikom urzędu, z którymi współpracujemy na co dzień.

Dzięki Waszym działaniom możemy zmieniać przestrzeń naszej szkoły, aby była bezpieczna i nowoczesna.

Banery/Logo