Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Zaprzysiężenie radnych i nowego burmistrza Orzesza

Tomasz Szier został Zastępcą Burmistrza Miasta Orzesze

Elektroniczny Urząd

Załatwianie spraw w urzędzie przez internet. Elektroniczne płatności za śmieci, podatki itp.

Spotkanie z Pełnomocnikiem ds. CPK

W Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach 27.02.2024 roku odbyło się spotkanie wiceministra infrastruktury Piotra Malepszaka, podsekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej oraz pełnomocnika rządu ds. CPK Macieja Laska z samorządowcami i stroną społeczną. Dotyczyło zasadności powstania linii nr 170 Kolei Dużych Prędkości.

Pełnomocnik ds. CPK podczas spotkania poinformował, że trwa audyt, który prowadzony jest przez 6 firm zewnętrznych, a dotyczy części inwestycji CPK oraz projektów towarzyszących. Zbiorczy dokument ma dać odpowiedź, czy projekt budowy Kolei Dużych Prędkości Katowice – Ostrawa przyjęty w wariancie inwestorskim ma swoje ekonomiczne i społeczne uzasadnienie.

Obecni na spotkaniu samorządowcy oraz strona społeczna przedstawili argumenty przeciwko tej inwestycji. Domagali się, by do zakończenia audytu wstrzymać prace związane z inwestycją.

Złożony został również wniosek o wstrzymanie postępowania w sprawie wydania decyzji środowiskowej na czas prowadzenia audytu. Przygotował go Mirosław Blaski, burmistrz Orzesza, a podpisali samorządowcy. Zwracają się w nim z wnioskiem, aby Pan Maciej Lasek posiadający możliwości decydowania o losach inwestycji, skorzystał z przysługującej mu możliwości wystąpienia do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach z wnioskiem o zawieszenie przedmiotowego postępowania (zgodnie z art. 86 d ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko).

Gospodarzem spotkania byli wicemarszałek województwa śląskiego Krzysztof Klimosz oraz Grzegorz Wolnik przewodniczący doraźnej komisji ds. analizy inwestycji kolejowych i innych inwestycji realizowanych przez administrację rządową.

Banery/Logo