Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Planowane inwestycje w rejonie ulic Wiosny Ludów i Stanisława Wyspiańskiego

Inwestycje kolejowe na terenie Orzesza

Elektroniczny Urząd

Załatwianie spraw w urzędzie przez internet. Elektroniczne płatności za śmieci, podatki itp.

60-lecie SP2 Orzeszu

Szkoła Podstawowa nr 2 w Orzeszu celebrowała 60 urodziny. Na uroczystej akademii chwalono szkołę za sukcesy, wysoki poziom nauczania i to, że jest miejscem przyjaznym wszystkim uczniom.

- Bolesław Prus powiedział, że „rocznice są wzniesieniami w krajobrazie naszego życia”. To chwile, wobec których nie można przejść obojętnie, momenty wyjątkowe, skłaniające do refleksji i przemyśleń. Jubileusz 60-lecia szkoły to niezwykłe wydarzenie w życiu uczniów, nauczycieli, absolwentów, mieszkańców miasta, wydarzenie, które stwarza okazję, by prześledzić dorobek edukacyjny i wychowawczy oraz przypomnieć ludzi, których ofiarność i praca zdecydowały o sukcesie szkoły i sukcesie pojedynczych ludzi – mówił Andrzej Szafraniec, dyrektor SP2 i przypomniał historię placówki.

„Historia szkoły sięga czasów przed II wojną światową, bo już wtedy kupiono od hrabiego Winklera parcele pod budowę nowej placówki. Marzenia orzeszan o drugiej szkole stały się rzeczywistością dopiero w 1958 roku, kiedy podjęto decyzje o zbudowaniu w Orzeszu tysiąclatki. Budowę rozpoczęto 2 czerwca 1959 roku. 19 listopada tego roku wmurowano kamień węgielny i akt erekcyjny. 20 października 1962 roku uczniowie po raz pierwszy przekroczyli próg swojej nowej szkoły. Naukę rozpoczęto dwa dni później. Do szkoły uczęszczało 484 uczniów, w tym 78 pierwszoklasistów.

Pierwszym kierownikiem SP 2  został Jan Tlatlik, pasjonat muzyki, który rozwijał w uczniach zamiłowanie do muzyki i śpiewu. W 1965 roku szkolny chór zajął I miejsce w wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Artystycznych w Katowicach. A ich koncert zaprezentowano w Polski Radiu. Za ten muzyczny wysiłek 1 czerwca 1966 roku nadano szkole imię Stanisława Moniuszki, a w korytarzu odsłonięto jego płaskorzeźbę. Jest Tam do dzisiaj.”

Uroczystość uświetniły występy uczniów i nauczycieli. Goście mogli podziwiać talent aktorski młodzieży, oklaskiwać wspaniałe popisy taneczne i występy wokalne. Akademia na długo zostanie w pamięci zgormadzonych na sali gimnastycznej SP2.

- Szkoła to szczególne miejsce, które z czasem staje się symbolem tego co najbardziej wartościowe – zdobywania wiedzy, kształtowania charakterów i postaw, zawierania cennych przyjaźni. I taka właśnie jest orzeska „dwójka”, która może pochwalić się wspaniałymi uczniami i absolwentami, kadrą o najwyższych kwalifikacjach, a także wieloma sukcesami – mówił podczas uroczystości Mirosław Blaski, burmistrz Orzesza. - Z okazji 60-lecia Szkoły Podstawowej nr 2 im. Stanisława Moniuszki w Orzeszu szczególne gratulacje składam  dyrekcji, nauczycielom, wszystkim pracownikom i przyjaciołom szkoły. Dziękuję za codzienny trud i wysiłek oraz życzliwość okazywaną młodym ludziom. Dziękuję również uczniom za rozwijanie swoich zdolności i zainteresowań, które owocują wspaniałymi osiągnięciami w nauce. Kreatywność, ciekawość świata oraz edukacja to ogromny kapitał na przyszłość. Rodzicom dziękuję za to, że wspierają szkołę oraz pedagogów.

Dyrektor SP2 zaznaczył, że współczesna szkoła pełni wiele funkcji – nie tylko kształci, ale też wychowuje, uczy relacji społecznych, kładzie nacisk na kulturę. Podkreślił, że obecna szkoła powinna brać pod uwagę poszanowanie odmienności zainteresowań, uzdolnień i tempa dorastania swoich uczniów.

- Szkoła stoi przed licznymi wyzwaniami w dobie szybkich zmian, natłoku informacji, licznych sporów w publicznych debatach, frustracji dzieci i młodzieży oraz coraz częściej pojawiania się w życiu młodego pokolenia sytuacji, z którymi sobie nie radzą – mówił Andrzej Szafraniec.

Banery/Logo