Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Zakończyliśmy pierwszy etap akcji #kamyczki pojadą w świat

W Orzeszu zostanie odtworzony Pomnik Powstańców Śląskich

Elektroniczny Urząd

Załatwianie spraw w urzędzie przez internet. Elektroniczne płatności za śmieci, podatki itp.

Orzeski Klaster Energii ciągle się rozwija. Jakie daje korzyści?

Orzeski Klaster Energii działa od 2021 roku. Ma na swym koncie pierwsze sukcesy i ciągle się rozwija. Przypominamy jakie daje korzyści.

Klaster energii to grupa współpracujących ze sobą lokalnie podmiotów, które zajmują się wytwarzaniem, konsumpcją, magazynowaniem oraz sprzedażą energii elektrycznej. Główną korzyścią powstania klastra energii jest:
- ekologiczna i tania produkcja energii z OZE,
- ograniczenie kosztów jej dystrybucji,
- lepsze zarządzanie energią, a co za tym idzie bilansowanie i poprawa bezpieczeństwa energetycznego,
- zmniejszenie rachunków za energię elektryczną,
- wzmocnienie lokalnej gospodarki – wzmocnienie konkurencyjności gmin na rynku energetycznym,
- redukcja emisji substancji szkodliwych – ochrona środowiska naturalnego.
Orzeski Klaster Energii powstał uchwałą Rady Miejskiej Orzesze z 26 sierpnia 2021 r. W jego skład wchodzą: Miasto Orzesze, Gmina Ornontowice, 10 przedsiębiorców oraz XOOG Klastry Energii, jako koordynator.
Orzeski Klaster Energii może pochwalić się pierwszymi sukcesami. Gmina Orzesze we współpracy z Gminą Ornontowice oraz XOOG Klastry Energii otrzymała grant w ramach naboru European City Facility (EUCF) w wysokości 60 tysięcy euro dotacji na działania związane z OZE i efektywnością energetyczną. W ramach pozyskanych środków sporządzone zostaną m.in. audyty energetyczne 4 szkół podstawowych w Orzeszu, projekty instalacji fotowoltaicznych m.in. na terenach oczyszczalni ścieków w Orzeszu oraz na kilku innych obiektach Miasta Orzesze oraz Gminy Ornontowice.
Orzeski Klaster Energii pozyskał także środki w naborze A.1a B.2.2.2. z Krajowego Planu Odbudowy na stworzenie koncepcji rozwoju klastra oraz dokumentacji projektowej dla inwestycji ujętych w powyższym dokumencie. Koncepcja rozwoju powstanie do końca 2024 roku. Po zaakceptowaniu dokumentu przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, przekazane zostaną środki na realizację II etapu – powstanie dokumentacji projektowej dla zadań wynikających z koncepcji rozwoju klastra.
Oprócz tego Miasto Orzesze we współpracy z koordynatorem klastra pozyskało środki na termomodernizację budynków Przedszkola oraz ZGKiM w Orzeszu w ramach jednego z naborów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Jakie są najbliższe cele Orzeskiego Klastra Energii? Jego członkowie przygotowują się do udziału w systemie wsparcia dla klastrów energii wprowadzonego ostatnią nowelizacją Ustawy o OZE. System opiera się na nienaliczaniu pewnych opłat za dostawy energii elektrycznej oraz ulgach w opłacie za dystrybucję energii elektrycznej.
Aby osiągnąć maksymalne korzyści płynące z sytemu wsparcia członkowie orzeskiego klastra będą musieli zwiększyć wytwarzanie energii elektrycznej z OZE oraz zaprojektować i wybudować magazyny energii. W realizacji tych zadań pomogą m.in. pozyskane środki finansowe.
 

 

Banery/Logo