Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Elektroniczny Urząd

Załatwianie spraw w urzędzie przez internet. Elektroniczne płatności za śmieci, podatki itp.

W Sejmie o KDP/CPK

Podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Przeskalowanych Inwestycji (m.in. CPK) i Przymusowych Wywłaszczeń, które odbyło się w Sejmie 11 czerwca, omawiane były tematy związane z wywłaszczeniami nieruchomości będącymi skutkiem inwestycji m.in. CPK.  Wzięli w nim udział Mariusz Oleś, burmistrz Orzesza i Tomasz Szier, zastępca burmistrza zaproszeni przez posła Łukasza Osmalaka.

Obradom przewodniczyła posłanka Gabriela Lenartowicz. Pierwszą część spotkania poświęcono procedurom związanym z przymusowymi wywłaszczeniami nieruchomości pod realizację przeskalowanych inwestycji. Omówili je przedstawiciele strony rządowej.

Przedstawiciele Fundacji Inlegis mówili o konieczności zmiany prawa tak, by:

- sposób wyliczania wartości odszkodowania był korzystny dla osób objętych wywłaszczeniem

- termin wypłaty odszkodowania (z naciskiem na nieruchomości zamieszkałe) był szybszy, co umożliwiłoby osobom poszkodowanych zakup innej nieruchomości

- rozszerzono grono osób, którym odszkodowanie przysługuje o właścicieli nieruchomości będących w bezpośrednim sąsiedztwie nowopowstałej inwestycji, ponieważ będą one obciążone jej negatywnym oddziaływaniem.

Porównano procedury odszkodowawcze Banku Światowego z tymi stosowanymi w Polsce.

Głos zabrał również Tomasz Szier, zastępca burmistrza Orzesza, który złożył postulat o zmianę zapisu art. 37 ustawy o gospodarce nieruchomościami.

- Chodzi o uzupełnienie jego treści o dodatkowy punkt dający gminom możliwość zbywania nieruchomości na rzecz osób, które straciły swoje nieruchomości w wyniku realizacji inwestycji celu publicznego np. CPK, ale w trybie bezprzetargowym. To umożliwi gminom zaoferowanie swoim mieszkańcom nabycia nieruchomości w tej samej gminie, za cenę rynkową ustaloną na podstawie operatu szacunkowego. Bardzo ważne jest, by to narzędzie nie było dla gmin obligatoryjne, a pozwoliło podejmować decyzje samodzielnie – mówił podczas posiedzenia Tomasz Szier.

Miasto Orzesze poprzez współpracę w zakresie zagadnień związanych z CPK z posłem Łukaszem Osmalakiem chce mieć realny i znaczący wpływ na zmiany legislacyjne przepisów dotyczących wywłaszczeń. Bardzo ważne jest by mieszkańcy Orzesza dotknięci przebiegiem KDP/CPK zostali potraktowani godnie i sprawiedliwie, aby otrzymali należne im odszkodowania w wysokości zapewniającej życie i zamieszkanie na warunkach nie gorszych niż dotychczas.

Banery/Logo