Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

cyfrowy urząd

Cyfrowy Urząd - jak z niego korzystać?

Załatw sprawę w Urzędzie Miejskim Orzesze bez konieczności wychodzenia z domu. Podpowiadamy krok po kroku jak to zrobić.

PeUP – Platforma e-Usług Publicznych

Cyfrowy Urząd - jak z niego korzystać?

Załatw sprawę w Urzędzie Miejskim Orzesze bez konieczności wychodzenia z domu. Podpowiadamy krok po kroku jak to zrobić.

PeUP – Platforma e-Usług Publicznych to portal, umożliwiający załatwianie spraw w urzędach publicznych bez konieczności stawiania się tam osobiście. Wystarczy się tu raz zarejestrować, aby otrzymać konto, pozwalające na załatwienie spraw przez internet. Korzystanie z PeUP jest szybkie, bezpłatne, może skrócić czas realizacji sprawy. Z Platformy e-Usług Publicznych można korzystać 7 dni w tygodniu, przez 24 godziny na dobę.

Kluczem do korzystania z PeUP jest posiadanie bezpłatnego profilu zaufanego lub podpisu elektronicznego potwierdzonego certyfikatem kwalifikowanym.

W celu założenia profilu zaufanego, należy wejść na stronę epuap.gov.pl lub pz.gov.pl, założyć konto, a następnie w terminie 30 dni od daty jego złożenia wraz z ważnym dowodem osobistym lub paszportem przyjść do wybranego przez siebie punktu potwierdzającego profil zaufany. Taki punkt znajduje się w Urzędzie Miejskim Orzesze, pokój numer 2.

Posiadając już profil zaufany należy wejść na www.peup.orzesze.pl. Osoba chcąca załatwić sprawę w urzędzie powinna:

- wybrać logowanie przez "Login.gov.pl - Zaloguj przez Węzeł Krajowy"

- wybrać „Strona główna”

- znaleźć pismo, które chce wysłać do urzędu (np.: „Pismo ogólne do urzędu” w katalogu spraw „Inne”)

- przejrzeć opis sprawy

- kliknąć wniosek znajdujący się na dole strony i wypełnić go

- podpisać wniosek profilem zaufanym lub podpisem elektronicznym potwierdzonym certyfikatem kwalifikowanym

- podpisany wniosek wysłać do urzędu.

Po wysłaniu użytkownik otrzyma tzw. Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które znajdzie w skrzynce odbiorczej. Odpowiedź również znajdzie się w skrzynce odbiorczej.Banery/Logo