Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

„Akcja zima” 2023/2024 - wykaz potrzebnych telefonów

Połączenie kolejowe Jastrzębia Zdroju z Katowicami przez Orzesze

List otwarty burmistrza Orzesza do mieszkańców w sprawie CPK

Elektroniczny Urząd

Załatwianie spraw w urzędzie przez internet. Elektroniczne płatności za śmieci, podatki itp.

Mieszkańcy zdecydowali na co wydadzą fundusz sołecki

Za nami zebrania wiejskie w Orzeszu, na których mieszkańcy sołectw decydowali na co przeznaczyć pieniądze z funduszu sołeckiego.

Fundusz sołecki jest formą budżetu partycypacyjnego. To środki finansowe wyodrębnione w budżecie gminy, które są zagwarantowane dla sołectw na wykonanie przedsięwzięć służących poprawie warunków życia mieszkańców. Na co mają zostać przeznaczone decydują mieszkańcy sołectw na zebraniach wiejskich, w drodze głosowania. 

W Gardawicach postanowiono fundusz sołecki przeznaczyć w całości na prace remontowe na boisku sportowym, a w Mościskach głównie na rozbudowę placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 8 i wymianę lamp energooszczędnych  przy boisku do koszykówki na ul. Majakowskiego. W Woszczycach zdecydowano o zakupie wyposażenia do OSP i przyległego terenu, w Zawadzie o rozbudowie centrum rekreacyjnego przy ul. Balladyny, a w Zawiści wykonanie drogi dojazdowej od ul. Mikołowskiej do remizy OSP. W Zazdrości zamontowana zostanie drewniana altana, natomiast w Zgoniu wykonane zostanie utwardzone pobocze wzdłuż ul. Akacjowej.

Mieszkańcy Królówki zgodzili się na to, aby nie wskazywać zadań do realizacji w ramach funduszu sołeckiego w zamian za zabezpieczenie środków finansowych w budżecie jako dofinansowanie do powiatu na realizację zadania związanego z poprawą bezpieczeństwa na odcinku od ronda do placu zabaw w Królówce, poprzez poszerzenie pobocza i wylanie go asfaltem.

Banery/Logo